Necip Uysal: ''Beşiktaş efsanesi olacağım''
A+ A-
01 Haziran 2017, 10:13

"Şampiyonuz, tamam” dediğiniz maç hangisiydi? 7 puan öndeyken fark 2'ye indi. Bir panik havası yaşandı mı?

Panik havası bizim açımızdan hiç yaşanmadı. Sezona şampiyonluk hedefiyle başladık ve hedeften hiç şaşmadık. Puan kayıpları ya da kötü oyun bizi hedeften saptırmadı. Zaten kötü oynadığımız maç 1-2 tane… Bunlardan birisi Başakşehir maçı mesela. "Şampiyon olamayacağız” gibi şey olmadı. Zaten bizim takım yaş olarak genç görünse bile bu ligde 4-5 senedir oynayan futbolcular hepsi. O tecrübeye sahip bir takımız.

Senden her zaman daha fazlası bekleniyor. Milyon dolar ödenip alınmış bir oyuncu değilsin. Altyapıdan çıktın, çalışarak bu noktaya geldin. Necip Uysal'ı anlatır mısın bize?

Ne zaman Beşiktaş forması giysem o formanın hakkını vermeye çalışan bir insanım. Benim için dakika fark etmez. İlk 11 başlayayım, sonradan gireyim… Ben idmanlarda bile kendimi hazır tutarım. Ne zaman şans gelirse de o formanın hakkını vermek isterim. Kötü maçlarım da vardır ama hiçbir zaman o forma üstümdeyken mücadeleyi bırakmadım. Bırakmam da…

Bunu nasıl başarıyorsun?

Ben doğuştan Beşiktaşlıyım çünkü. Altyapıya 11 yaşında geldim. 14 sene olmuş. 14 senedir başka takımda oynamamışım. Ben buranın beklentisini, taraftarın ne düşündüğünü, yönetimleri çok iyi tanıyorum. 9 tane hocayla çalıştım. Hepsinde de her sezon 30 maçın üstünde oynadım. Altyapıdan gelip buralarda kalabilmek kolay değildir. Normalde A takımla İlk antrenmana çıktığında ne yapacağını şaşırıyorsun. Nereye geldim diyorsun. Her zaman kendime hedefler koydum. Buraya çıkıp A Takımda oynayıp kalıcı olmaktı ilk hedefim. Bunu başardım. Sonra daha büyük hedefler koydum.

ŞİFO MEHMET'İ GEÇECEĞİM

Neydi o hedefler? "Savaşçı orta saha” algısının dışına mı çıkacaksın? Bu sezon bazı maçlarda Pirlo'yu andıran paslar attığını gördük.

Özgüvenle alakalı bir şeydir bu. Devamlı oynamakla alakalı… Ama tabi ki büyük camiada oynuyorsun. Ne zaman forma gelir bilemezsin. Ben kendimi hep hazır tuttum. Bu kadar uzun süre Beşiktaş'ta kalabilmemin sebebi de budur. Hedeflerimi teker teker gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Şu an 250'i maçı geçmiş durumdayım. 3 kez şampiyon oldum. 1 tane Türkiye Kupası aldım. Beşiktaş tarihinde Avrupa'da en fazla forma giyen oyuncu sıralamasında 4. sıradayım. 2 maç oynasam 2. oluyorum. Şifo Mehmet'le İbrahim Toraman'ı geçeceğim. Bu kadar kolay değil altyapıdan gelip bunları başarmak.

Neden kolay olmasın ki?

Çünkü Türkiye'de bunun örneği pek yok. Büyük takımlarda nadir yani… Altyapıdan çıkıp bir parlayıp sonra kaybolan futbolcular oluyor. Gençlere fazla değer veren bir futbol ülkesinde değiliz. Allah'ın da yardımıyla bir yerlere geldi. Evim İstanbul'da olmasına rağmen 2 sene tesiste kaldım. Bir yerlere gelmek istiyorsanız fedakarlık yapmanız gerekir. Hayatınızda bazı şeylerden feragat etmeniz gerekir. Bu zamana kadar bu fedakarlığı çok yaptım. Benim işim bu. Sadece buna odaklandım. Diğer şeyler hep 2. planda kaldı. 1 ailem, 2 futboldur. Buralarda kalmamın nedeni budur yani. Sürekli hoca değişiyor bir de…

Herkes gitti sen kaldın?

Her hocaya uyum sağlamayı başardım. Benden ne istiyorlarsa onu yaptım. İdmanda her zaman herkesten daha çok çalışmaya özen gösteren bir insanım. Uyku düzenime dikkat ederim, gece hayatım yok. Kendime iyi bakıyorum. Gelen hocalar da beni hep oynattı. Ben de bir şey gördüler ki oynattılar. Yeri geldi stoper oynadım, sağ bek oynadım, sağ açık bile oynadım…

10 numara oynar mısın?

Tabii ki oynarım. Neden oynamayayım? Sahaya çıktığım zaman fark etmez benim için. Hocam güvenir de görev verirse elimden geleni yaparım. Hangi görev gelse yaparım.

GENÇLER HER ŞEYİNİ VERMELİ

3 büyük takım 21 yaş altı futbolcu oynatmadı bu sezon. Her geçen sene forma şansı bulan 21 yaş altı futbolcu sayısı azalıyor. Koca ligde bir Cengiz Ünder, bir de Yusuf Yazıcı var. Neden böyle sence?

Bir sürü etkeni olabilir bu durumun. Ben bizim altyapıdan gelen oyunculara da söylüyorum. Onlarla sürekli konuşuyorum. Bizle idmanlara çıkıyorlar ama onlara "Öylesine çıkmayın” diyorum. Biraz bir şey göstermeleri lazım. Biz nasıl maça çıkıyoruz her şeyimizi vermeye çalışıyorum. Onlar da idmanda öyle olmalı. Her şeyini vermeleri gerek. Yok sert girmeyeyim, yok bilmem ne… Böyle bir şey yok. Gireceksin! İdmana çıkayım yeter mantığı saçma. Buraya idmana çıkmak önemli değil. Oynayamayacağını anladığın zaman gideceksin. Kendini geliştirmen gerek. Önündeki isimler zorlu. Yabancı oyuncular alınıyor. Ben de onların yaşındayken bazı şeyleri algılayamıyordum.

Sana bu öğütleri kim verdi ilk çıktığında peki?

Bana böyle çok böyle şeyler söyleyen biri yoktu. Genelde babamla konuşurdum. Zaten babamda futboldan gelen biri… Burada idman çıkmak önemli değil. Gidip kendini göstermen gerek takımlarda.

250 maça çıktın. En özel maçın hangisiydi?

Ben Avrupa'da çok maçta oynadım. Arsenal maçlarında oynadım, Liverpool maçı, Napoli maçı… Önemli maçlardı öyle sıradan maçlar değildi benim oynadığım maçlar. Napoli'yi deplasmanda yendiğimiz maç bu sezonun belki de kariyerimin en özel maçıydı. Çok iyi oynadığımı düşünüyorum. Liverpool maçı da çok anlamlıydı.

BEŞİKTAŞ EFSANESİ OLACAĞIM

Büyük maçlarda büyük oynuyorsun sanki Avrupa maçlarında kendimi daha rahat daha motive hissediyorum. Bilmiyorum, sanki daha iyi hazırlanıyorum. Kafa olarak tam hazırlanıyorum. Her maçtan daha fazla konsantre oluyorum. Her futbolcunun Avrupa'da oynama hedefi vardır. 26 yaşındayım, her şey olabilir. Ama hedefim futbolu burada bırakmak. Beşiktaş'ta devam edip Beşiktaş'ta bırakmak isterim.

-Beşiktaş'ta efsane olmak için ya çok yetenekli olacaksın ya da çok büyük bir yüreğin olacak. Rıza Çalımbay olma yolunda mısın?

İnşallah. Rıza hoca zaten en fazla forma giyen futbolcu... Bizim hedefimiz de onları geçmek. İbrahim Üzülmez'i geçersem Beşiktaş'ın Avrupa kupalarında en fazla forma giyen oyuncusu oluyorum. 2 sene üst üste şampiyon oldum. 3. yıldızı aldım. Bir süre kupa kazandım. Bunlarda önemli şeyler. Futbolu bıraktıktan sonrası için de önemli işler bunlar. Kalıcı olmamızı sağlayan başarılar.

ŞUTUMU GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM

Beşiktaş'ın Totti'si olmanı bekliyoruz. Kulüp efsanesi yani. Futbolunu renklendirmen gerekiyor. Bunu yapacağına ben yürekten inanıyorum. Patlama yapabilecek bir futbolcusun. Altyapılarda çok öndeydin. Parmakla gösterilen bir isimdin. Gelişimin durdu mu?

26 yaşındayım, gelişimim neden dursun? İdmanda ekstra şeyler yapıyorum. Oyunda daha öne oynayan bir oyuncu olmam lazım. Bu yönde çalışıyorum. Oyunu tutmak için 70'de giren oyuncu olmak bana yetmez. Şu an takımın bir parçasıyım. Rolüm çoğu zaman belli. Şutumu geliştirmeye çalışıyorum. Sezon başı kampını çok iyi değerlendirip. Formayı almak için elimen geleni yapacağım. Yeni bir transfer gibi olabilirim takım için. Eksiklerimin üzerine gidiyorum.

-Atiba gerçekten insanüstü mü?

Çok iyi bir insan. Çok iyi bir profesyonel. Bu yaşta olmasına rağmen salonda ekstra çalışır.

ABOUBAKAR ŞOKE ETTİ

-Oğuzhan, sen, Cenk takımdaki arkadaş grubunun ana dinamiğisiniz? Aboubakar'a ne yaptınız adam nasıl açıldı birden?

Şampiyon olmamızdaki en büyük etken arkadaşlık zaten. Diğer takımlarda bu seviyede bir arkadaşlık yok. Aboubakar iyi bir insan. Başka bir ülkeden geldi. Dil sorunu vardı. İletişim kurma konusunda bu yüzden sıkıntı yaşadı. Takımdaki arkadaşlığı görünce o da aramıza katıldı. Bu da futboluna yansıdı. Bazen maçlarda enteresan hareketler yapıyor. Bazen kendi bile inanamayacağı hareketler yapıyor. İdmanda filan görmüyoruz bunları. Görünce şok olduk. Tamamen maçta doğaçlama yapıyor.

Yarın 2 hatalı pas versen "Yıllardır kendini geliştiremedi” diyecekler, 2 güzel pas atsan "Oo, Pirlo” diyecekler. Sosyal medyayı umursuyor musun?

Eleştiriye her zaman açık bir insanım. İsteyen istediğini desin. Eleştirilerden bir şeyler çıkarmaya çalışırım. Hakaret olmadıkça kabul ederim. Kim benim hakkımda ne yazmış diye özellikle bakmam. Kafaya hiç takmam. Taksam bu zamana kadar takardım.

-Olcay? Takımın neşe kaynağıydı. Trabzon'a gitti. Ona bir mesajın var mı taraftarlar merak ediyor. Seneye 50. Yılda şampiyon olmak istiyorlar.

O biraz zor işte (gülüyor). İnşallah biz seriyi devam ettiririz. İyi bir seçim yaptı kendine göre. Çok iyi bir karaktere sahip. Ona başarılar diliyorum. Tabii bizim maçlarda değilde (gülüyor) hayırlısı olsun. Olcay abiyi çok severim.

-Milli takım? En son 2010'da millli olmuşsun.

Hedeflerimden birisi tabi ki milli takımda oynamak. Beşiktaş'ta her sene 30 maç oynayan adam daha fazla milli olmalıydı. Ama hoca tercihleri. Ben performansımın üzerine koymaya devam edersem 30 yaşında da alırım milli formayı. Çalışmaya devam ediyorum.

Güneş

Anahtar Kelimeler
beşiktaş necip uysal